Ogólna liczba: 9574
Kobiety: 4949
Mężczyźni: 4625
Ranga: 381
forma żeńska równa formalnie męskiej: Bogucki
forma żeńska z formantem paradygmatycznym -a: Bogucka
komentarz: Rzadko spotyka się nazwiska na -ski (formalnie równe nazwisku męskiemu) odnoszące się do kobiet. W Polsce 4 kobiety noszą nazwisko Bogucki. Bardzo rzadko w odniesieniu do mężczyzn występują formy na -ska (w Polsce są to odosobnione przypadki); częściej postaci na -ska w odniesieniu do mężczyzn spotykane są poza granicami Polski i jest to efekt urzędowego zapisywania (np. przez władze imigracyjne) nazwiska małoletniego dziecka, pozostającego pod wyłączną opieką matki, której nazwisko kończyło sie na -ska. Zdarzało się, że takie formy wpisywano dla nieślubnych synów.
Boguski (zob.), Bogutzki
Boguski (484 nosicieli, głównie w woj. podlaskim) - wariant będący wynikiem wyrównania do częstych nazwisk na -ski; BogutzkiBogutzky (tylko w woj. dolnośląskim) - odmianka ilustrująca graficzne zniemczenie nazwiska.
Nazwiska motywowane nazwami miejscowymi wyrażają stosunki własnościowe lub przestrzenne nazywanej osoby i miejscowości. Cechą charakterystyczną tych nazwisk jest sufiks –ski i jego rozszerzenia –ewski, -owski, -eński, -iński-yński itp. Nielicznie występują nazwiska z przymiotnikowym sufiksem –ny motywowane przez wyrażenia przyimkowe sytuujące np. gospodarstwo w terenie (typ Konieczny, Zadrożny). Sporadycznie spotyka się nazwiska formalnie równe nazwom geograficznym (typu Wisła) stanowiące przeniesienie z płaszczyzny toponimicznej do antroponimicznej bez dodatkowych wykładników formalnych. Stosunkowo nieliczna grupę tworzą nazwiska motywowane nazwami miejscowymi na –sk, -sko, w których funkcję formantu pełni końcówka fleksyjna (typ Buski). Nazwiska odmiejscowe wywodzą się z deskrypcji określonych informujących skąd pochodzi dany człowiek, a więc wyrażających relacje przynależności lub własności do posiadanej lub zamieszkiwanej miejscowości, np. Zawist de Camyn. Przekształciły się one w konstrukcje syntetyczne: 1) Zawist de Camyn > Zawist Kamiński; 2) Zawist de Camyn > Zawist Kamień. Utraciły one równocześnie element opisowy, a na plan pierwszy wysunęła się funkcja identyfikowania jednostki. W dawnej Polsce syntetyczne formacje na –ski najliczniejsze były w warstwie szlacheckiej. Najszybciej też uległy stabilizacji, zyskały wyznaczniki nazwiskowości (stałość, rodzinność), a także zyskały prestiż „dobrego” nazwiska, stały się modelem strukturalnym, na wzór którego tworzono nazwiska od podstaw imiennych (np. Adamski) i apelatywnych (np. Nawrocki). Poza granicami Polski także w formie Bogucky, Bogutzki, Bogutzky.