Ogólna liczba: 4207
Kobiety: 2156
Mężczyźni: 2051
Ranga: 1172
forma żeńska równa formalnie męskiej: Frankiewicz
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Frankiewiczowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Frankiewiczówna
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo.
Frankowicz (zob.)
Wariant ten wynika z użycia obocznego sufiksu. Nazwisko Frankowicz ma 803 nosicieli, mieszkających głównie w woj. podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. Na tym obszarze nazwisko Frankiewicz jest rzadsze. Szczególnie częste jest ono natomiast w woj. wielkopolskim, co zdaje sie odbijać dawną granicę występowania -'ew w północnej Polsce i -ow w Polsce południowej.
Nazwiska odimienne wywodzą się z deskrypcji opisowych mówiących o stosunku dwóch osób do siebie lub o charakterystyce konkretnej osoby. Pierwsze, tzw. patronimiczne, w drodze rozwoju doprowadziły do powstania konstrukcji syntetycznych z sufiksami –icz, -owicz, -ewicz, później też –ak, -an, -czyk i innymi sufiksami z podstawowym –k-, wyrażającymi relację ojciec-syn. Nazwiska te uległy stabilizacji w XVII-XVIII w. i potocznie kojarzone są z nazwiskami mieszczan (w tej grupie społecznej występowały najczęściej). Poza granicami Polski także w formie adaptacji Frankewitz.