Ogólna liczba: 3369
Kobiety: 1754
Mężczyźni: 1615
Ranga: 1527
CSSMap error - Map image cannot be found!
- incorrect path: none
forma żeńska równa formalnie męskiej: Kuśnierz
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Kuśnierzowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Kuśnierzówna
inne: Kuśnierka, Kuśnierzonka (forma gwarowa)
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo. Natomiast nazwiska odmężowskie z formantem -ka oraz odojcowskie z formantem -onka znane są w języku mówionym.
Kuśniesz, Kuśnier, Kusznierz, Kusnierz, Kuszner, Kusznier (zob.), Kuśnirz, Kuśnir, Kusznirz, Kuszniż, Kucznierz, Kuśmierz, Kusmierz, Kuschmiesz, Kuśmirz, Kuśmir,Kusmirz, Kuźmierz, Kuczmierz, Kuśmiar, Kuśmierz (zob.)
Bardzo liczne warianty graficzne i fonetyczne wiążą się z różnymi stopniami przyswojenia na polskim gruncie obcego apelatywu
Nazwisko najpopularniejsze we wschodniej i południowej Małopolsce (lubelskie, Żywiecczyzna), a także na Dolnym i Górnym Śląsku. Na gruncie obcym nazwisko występuje bez polskich znaków diakrytycznych, w wersji Kusnierz oraz adaptacji graficznej Kusniers, Kuschnierz, Kuschniers. W Czechach wersja oryginalna (Kuśnierz) pojawia się wyłącznie w rejonie pogranicznym (Karwina, Trzyniec, Cieszyn). Na gruncie słowackim nazwisko jest zapewne zapożyczone bezpośrednio z niemieckiego, sądząc po frekwencji i lokalizacji.