Ogólna liczba: 4872
Kobiety: 2490
Mężczyźni: 2382
Ranga: 954
forma żeńska równa formalnie męskiej: Ferenc
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Ferencowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Ferencówna
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo.
Ferencz, Ferens, Ferenś, Ferenz, Ferend, Ferendz, Ferentz, Feranc, Feręć, Ferec, Ferync, Fierens, Farenc, Perenc (zob.), Perens
Nazwisko występuje w wielu wariantach, które są wynikiem adaptacji fonetycznych i graficznych do języka polskiego. Postać podstawowa odpowiada grafii imienia węgierskiego. Wariant Ferencz - wymowie w języku węgierskim (w Polsce 43 nosicieli, głównie w woj. podkarpackim). Inne są najprawdopodobniej gwarowymi przekształceniami postaci podstawowej. Ferens ma 1326, głównie w woj. świętokrzyskim i lubelskim, Ferenz - 211, głównie w woj. śląskim, Ferendz - 9 w woj. lubuskim, Ferentz - 6 w woj. łódzkim, Feranc - 5 w woj. małopolskim, Feręć -111, głównie w woj. lubelskim, Perenc - 198, głównie w woj. podkarpackim i śląskim.
Nazwiska obcego pochodzenia pojawiały się w Polsce wraz z obcymi osadnikami. Nazwiska z pochodzenia węgierskie wiążą się najpewniej z panowaniem Stefana Batorego w Polsce i z okresem monarchii austro-węgierskiej. Nazwiska węgierskie powstały w XIII i XIV wieku. Większość pochodzi od wykonywanych zawodów, od nazw geograficznych, narodowości czy od imion. Są też nazwiska kończące się na -fi 'syn', których odpowiednikiem są słowiańskie zakończone na -owicz. W języku polskim nazwiska węgierskie zakończone spółgłoską odmieniane są jak rzeczowniki: Ferenc, Ferenca, Ferencowi.