Ogólna liczba: 4829
Kobiety: 2465
Mężczyźni: 2364
Ranga: 966
forma żeńska równa formalnie męskiej: Paszek
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Paszkowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Paszkówna
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo.
Paschke, Pasek, Paszk, Paszko
Paschke (211 nosicieli, głównie w woj. wielkopolskim) - postać zniemczona z -ke zamiast -ek; Pasek - odmianka będąca wynikiem mazurzenia; Paszk - wariant z północnopolskim sufiksem -k (-ek > -k); Paszko (zob.) - postać z obocznym suf. deminutywnym -ko występująca szczególnie we wschodnich województwach Polski.
Wśród nazwisk motywowanych przez imiona staropolskie i chrześcijańskie wyróżnić można dwie podstawowe grupy: 1) formalnie równe pełnym lub skróconym, zdrobniałym formom imion, 2) powstałe od różnych imion w drodze derywacji słowotwórczej lub paradygmatycznej. Często nie można jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z transonimizacją (przejściem z kategorii imion do kategorii nazwisk) czy z utworzeniem nazwiska w drodze derywacji. Podstawami tego typu nazwisk są najczęściej pełne i zdrobniałe imiona chrześcijańskie, rzadziej pełne lub skrócone imiona staropolskie. Nazwiska odimienne wywodzą się z deskrypcji opisowych mówiących o stosunku dwóch osób do siebie lub o charakterystyce konkretnej osoby. Pierwsze, tzw. patronimiczne, w drodze rozwoju doprowadziły do powstania konstrukcji syntetycznych z sufiksami –icz, -owicz, -ewicz, później też –ak, -an, -czyk i innymi sufiksami z podstawowym –k-, wyrażającymi relację ojciec-syn. Nazwiska te uległy stabilizacji w XVII-XVIII w. i potocznie kojarzone są z nazwiskami mieszczan (w tej grupie społecznej występowały najczęściej). Drugie wywodzą się z deskrypcji imię + imię, przy czym imię występujące na drugim miejscu stawało się potencjalnym nazwiskiem niezależnie od tego, czy pełniło pierwotnie funkcję drugiego imienia, patronimu czy zdrobniałej, spieszczonej formy pełnego imienia. Poza granicami Polski także w formie adaptacji graficznej Paschek, Paschke.