Ogólna liczba: 3460
Kobiety: 1799
Mężczyźni: 1661
Ranga: 1472
forma żeńska równa formalnie męskiej: Neumann
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Neumannowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Neumannówna
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo.
Neuman (zob.), Newman, Newmann, Nauman, Naumann, Neiman, Neimann, Nejman (zob.), Nejmann, Neyman, Neymann, Nojman, Nojmann, Najman (zob.)
Liczne warianty powstały już na gruncie niemieckim i mają związek z dialektami niemieckimi , w zależności od pochodzenia ze staro-wysoko-niemieckiego, średnio-wysoko-niemieckiego czy średnio-dolno-niemieckiego (por. NGerm). Niektóre są wariantami graficznymi, powstałymi już na gruncie polskim.
Nazwisko najczęstsze na terenach, które w XIX w. należały do d. zaboru pruskiego (Górny Śląsk, Warmia, gdańskie, bydgoskie, toruńskie, poznańskie) lub były kolonizowane przez Niemców. Statystyka występowania nazwiska za granicą jest niemiarodajna, ponieważ ludzie o tym nazwisku, notowani obficie w innych krajach (zwłaszcza niemieckojęzycznych), prawdopodobnie jedynie w niewielkim procencie mogą być pochodzenia polskiego.