Ogólna liczba: 4700
Kobiety: 2557
Mężczyźni: 2143
Ranga: 1012
forma żeńska równa formalnie męskiej: Schmidt
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Schmidtowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Schmidtówna
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo.
Szmid, Szmyd, Smydt, Szmed, Szmit, Szmidt, Szmitt, Szmyt, Smid, Smidt, Smit, Smyt, Śmid, Smit, Schmid, Schmyd, Schmitt, Schmied, Schmiedt
Zdecydowana większość wariantów to adaptacje do polskiego systemu graficznego (zapis sch jako sz, zapis -dt jako -d, -t, zapis -i- jako -i-, -y-) i fonetycznego (nagłosowe sch- jako s, ś)
Jest to drugie w Niemczech nazwisko pod względem popularności. W Niemczech występuje też w wariantach: Schmitt, Schmitz, Smitt, Schmid, Schmied. Jeśli chodzi o motywację - nazwisko odzawodowe, od średniowysokoniemieckiego smit lub n. os. Smidhart lub Smidrat). N. os. Smido potwierdzona jest w dokumentach historycznych od 874 r. (Förstemann, 1900, s.1349). W Polsce nazwiska niemieckie i niemieckiego pochodzenia pojawiły się wraz z osadnikami z Niemiec, najwcześniej w XIII-XIV wieku na Śląsku, nieco później w Małopolsce, Wielkopolsce i Pomorzu. Nazwiska pochodzenia niemieckiego spotykamy najdalej na wschód w XV w. we wsiach Podkarpacia koło Krosna. Najczęściej były to wówczas nazwiska mieszczan, rzadziej chłopów. Wiele spośród nazwisk niemieckich z czasem zostało przystosowanych fonetycznie i graficznie do języka polskiego (o czym świadczą liczne warianty nazwiska Schmidt). Część przetrwała jednak w postaci oryginalnej.