Ogólna liczba: 3654
Kobiety: 1886
Mężczyźni: 1768
Ranga: 1382
forma żeńska równa formalnie męskiej: Sznajder
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Sznajd(e)rowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Sznajd(e)równa
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo.
Sznajdar, Sznajdor, Sznajdur, Sznaider, Sznayder, Sznejder, Szneider, Sneider, Snajdar, Schnejder, Schneider, Schneiter, Schnajder, Schnaider, Śnajdar, Szmajder, Szmajdor, Szmeider, Szneder, Sznider
Nazwiska zapożyczone w języku polskim, zwłaszcza zapożyczone z niemieckiego, występowały zazwyczaj w wielu wariantach graficznych i fonetycznych (staropolska grafia także nie pozwala na ich dokładne odróżnienie), w zależności od czasu przejęcia, stopnia przyswojenia i podłoża gwarowego, do którego zostały zapożyczone i zaadaptowane.
Nazwisko najczęstsze na Górnym i Dolnym Śląsku (katowickie, opolskie, wrocławskie), a także w Wielkopolsce (poznańskie), czyli tam, gdzie w okresie zaborów były silne wpływy niemieckie. Na gruncie obcym w tej wersji graficznej rzeczywiście nosicielami jego są najczęściej osoby pochodzenia polskiego (np. w Niemczech, co widać po zestawie imion). Poza granicami Polski także w formie adaptacji graficznej Sznaider, Sznayder.