Ogólna liczba: 4780
Kobiety: 2458
Mężczyźni: 2322
Ranga: 983
forma żeńska równa formalnie męskiej: Lachowicz
forma żeńska z sufiksem –owa, -ina/-yna: Lachowiczowa
forma żeńska z sufiksem –ówna, -anka: Lachowiczówna
komentarz: Formant -owa tworzy nazwiska odmężowskie, zaś formant -ówna odojcowskie. Obecnie nazwiska w takim kształcie kobiety używają zwyczajowo.
Łachowicz
Wariant z wyrównaniem do n. os. i ap. Łach. Niewykluczone jednak, że jest to forma hiperpoprawna. Nazwisko Łachowicz ma 8 nosicieli w woj. pomorskim, mazowieckim, opolskim
Formy Lachowicz w innych krajach mogą odnosić się do nazwiska Lachowicz i Łachowicz. Nazwiska motywowane nazwami plemion, grup regionalnych, narodowości tworzone są najczęściej w drodze transonimizacji, czyli przesunięcia z innej kategorii onimów bez formalnych wykładników nazwotwórczych. Takie nazwiska w momencie powstawania najprawdopodobniej odzwierciedlały rzeczywistą przynależność etniczną nosiciela lub jego przodków. Pośrednio wskazują one na procesy interferencji etniczno-językowej oraz na utrwalone w kulturze stereotypy językowe „obcych”. Proces mógł przebiegać 1) bezpośrednio od etnonimu do nazwiska; 2) od etnonimu poprzez apelatyw do nazwiska. Dla nazwisk z wykładnikami formalnymi charakterystyczny jest sufiks –czyk oraz formanty z pochodzenia patronimiczne (np. –ik, -ak, -ek, -ec, -owicz, -ewicz). Poza granicami Polski także w formie adaptacji graficznej Lachowitz, Lachovicz.